Zdjęcie

Filmiki promujące działania na rzecz poprawy jakości powietrza!

Zdjęcie

Pomiary pyłu zawieszonego PM2,5 na stacji w Gliwicach oraz na terenie województwa śląskiego

Zdjęcie

Pracownik Delegatury
w Częstochowie Waldemar Duda wyróżniony w konkursie fotograficznym GIOŚ

Zdjęcie

Raport „Stan środowiska w województwie śląskim w 2016 roku”

Aktualności i komunikaty

Filmiki promujące działania na rzecz poprawy jakości powietrza!
21 lutego 2018 r.

Szanowni Państwo, zachęcamy do obejrzenia krótkich filmików promujących odpowiednie zachowania każdego z nas, które przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i w konsekwencji do poprawy jakości powietrza. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Tychach
18 lutego 2018 r.

Ze względu na awarię stacji pomiarowej w Tychach bardzo prosimy o pozyskiwanie informacji o jakości powietrza ze stacji w Katowicach. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora rtęci gazowej na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku
15 lutego 2018 r.

Informujemy, iż na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku wystąpiła awaria analizatora rtęci gazowej. Podjęte zostały działania w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Zmiany godziny nadawania Eko-prognozy w TVP Katowice
13 lutego 2018 r.

W związku z transmisją Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w dniach: 17 i 18 lutego 2018 r. nastąpi zmiana godzin emisji Magazynu meteo i Eko-prognozy w dniach:
• 17.02. godz. 20.10
• 18.02. godz. 19.25 (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora benzenu na automatycznej stacji jakości powietrza w Rybniku
5 lutego 2018 r.

Informujemy, iż na automatycznej stacji jakości powietrza w Rybniku przy ul. Borki 37 d, wystąpiła awaria analizatora benzenu. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej
3 lutego 2018 r.

Ze względu na awarię stacji pomiarowej w Dąbrowie Górniczej bardzo prosimy o pozyskiwanie informacji o jakości powietrza ze stacji w Sosnowcu lub w Katowicach. (Czytaj dalej...)

Kurs e-learningowy z prawnej ochrony przyrody
26 stycznia 2018 r.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła bezpłatny kurs e-learningowy „Ochrona przyrody w prawie i praktyce”, opracowany w ramach projektu LIFE „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody”. Kurs zawiera podstawowe informacje na temat regulacji prawnych w obszarze ochrony przyrody oraz kompetencji organów i instytucji biorących w niej udział, a także omawia możliwość zaangażowania społeczeństwa w działania na rzecz prawnej ochrony przyrody w Polsce. (Czytaj dalej...)

Zmiana godziny nadawania Eko-Prognozy
25 stycznia 2018 r.

Informujemy, iż ze względu na transmisję meczu, informacje o prognozowanej jakości powietrza, prezentowane w ramach Magazynu Meteo w TVP Katowice, w dniu 26.01.2018 roku będą emitowane o godz. 20.15 (zamiast godz. 19). (Czytaj dalej...)

Pomiary pyłu zawieszonego PM2,5 na stacji w Gliwicach oraz na terenie województwa śląskiego
23 stycznia 2018 r.

Szanowni Państwo,
informujemy, iż na stacji w Gliwicach pył zawieszony PM2,5 od 2018 roku będzie badany w dalszym ciągu metodą manualną, tak jak było to dotychczas, natomiast nie będzie już prowadzony pomiar automatyczny tego zanieczyszczenia. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji jakości powietrza w Zabrzu
20 stycznia 2018 r.

Ze względu na awarię stacji jakości powietrza w Zabrzu, bardzo prosimy o pozyskiwanie informacji o jakości powietrza dla tego rejonu ze stacji w Gliwicach. (Czytaj dalej...)

Zmiany w stanowiskach pomiarowych na stacjach jakości powietrza w województwie śląskim
15 stycznia 2018 r.

W związku z lokalizacją na terenie Bielska-Białej (ul. Partyzantów) nowej stacji jakości powietrza, przeznaczonej do pomiarów zanieczyszczeń komunikacyjnych, wystąpiła potrzeba zmian w stanowiskach pomiarowych na stacjach znajdujących się na terenie strefy miasto Bielsko-Biała: (Czytaj dalej...)

Pył znad Sahary
10 stycznia 2018 r.

W dniu 10.01.2018 roku w okolicach Bielska –Białej zaobserwowano na samochodach jasny nalot, co wzbudziło niepokój mieszkańców. Pobrane próbki substancji z karoserii zostały zbadane pod mikroskopem i w powiększeniu było widać, ze jest to krystaliczna substancja przypominająca drobinki piasku. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora rtęci na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku
8 stycznia 2018 r.

Informujemy, iż na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku wystąpiła awaria analizatora rtęci. Podjęte zostały działania w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Przerwy w pracy stacji pomiarowej jakości powietrza w Żywcu
21 grudnia 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Żywcu przy ul. Kopernika 83a wystąpią przerwy w działaniu stacji, spowodowane pracami przy sieci energetycznej. (Czytaj dalej...)

Częstochowska Delegatura WIOŚ w „Gazecie Częstochowskiej”
19 grudnia 2017 r.

W „Gazecie Częstochowskiej” nr 50/2017 ukazał się artykuł pt. „Na straży przyrody”, poświęcony częstochowskiej Delegaturze WIOŚ. W obszernym materiale omówiono nasze zadania, strukturę i działalność ze szczególnym uwzględnieniem pracy i osiągnięć laboratorium. Wersja elektroniczna artykułu dostępna jest w Internecie pod adresem http://gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=812&id=21847. (Czytaj dalej...)

Przerwa w pracy stacji pomiarowej jakości powietrza w Żywcu
19 grudnia 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Żywcu przy ul. Kopernika 83a wystąpiła przerwa w działaniu stacji spowodowana pracami przy sieci energetycznej, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Działanie stacji ma być przywrócone w godzinach popołudniowych. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora ozonu na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku
19 grudnia 2017 r.

Informujemy, iż na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku wystąpiła awaria analizatora ozonu. Podjęte zostały działania w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria pyłomierza automatycznego PM10 na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku
18 grudnia 2017 r.

Informujemy, iż na stacji jakości powietrza w Złotym Potoku wystąpiła awaria pyłomierza automatycznego PM10. Podjęte zostały działania w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Żywcu
12 grudnia 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Żywcu przy ul. Kopernika 83a wystąpiła awaria – brak zasilania spowodowany wichurami, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria pyłomierza na stacji pomiarowej w Dąbrowie Górniczej
6 grudnia 2017 r.

W dniu 05.12.2017 roku wystąpiła awaria analizatora pyłu zawieszonego na stacji pomiarowej jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Tysiąclecia. Podjęte zostały działania w kierunku jak najszybszego usunięcia awarii, a do czasu przywrócenia danych bardzo prosimy o korzystanie z informacji o jakości powietrza ze stacji w Sosnowcu lub w Katowicach. (Czytaj dalej...)

Zmiana godzin nadawania Eko-prognozy
4 grudnia 2017 r.

W związku z transmisją meczów na antenie TVP3 Katowice w dniach: 15 i 17 grudnia br., zmianie ulegają godziny emisji „Magazynu meteo”
- 15.12.17r. ok. godz. 20.00
- 17.12.17r. ok. godz. 20.00 (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Częstochowie
4 grudnia 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Częstochowie przy ul. Baczyńskiego 2 wystąpiła awaria – brak zasilania, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Konferencja szkoleniowa pt. „Problematyka zanieczyszczenia powietrza oraz sposób informowania społeczeństwa o jakości powietrza w województwie śląskim”
28 listopada 2017 r.

W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej walki ze smogiem „Mogę! Zatrzymać SMOG” 16 listopada br. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej odbyła się konferencja szkoleniowa pt. „Problematyka zanieczyszczenia powietrza oraz sposób informowania społeczeństwa o jakości powietrza w województwie śląskim” zorganizowana przez RODN „WOM” w Bielsku-Białej w partnerstwie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej oraz Nadleśnictwem Bielsko. (Czytaj dalej...)

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych odwiedzili częstochowską Delegaturę WIOŚ
15 listopada 2017 r.

W dniach 13.10 i 9.11.2017 częstochowską Delegaturę WIOŚ odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół technicznych w Częstochowie. Nasi goście zapoznali się z zadaniami Inspekcji oraz podstawowymi problemami ekologicznymi Polski i województwa śląskiego. (Czytaj dalej...)

Pracownik Delegatury w Częstochowie Waldemar Duda wyróżniony w konkursie fotograficznym GIOŚ
15 listopada 2017 r.

Dnia 26 października 2017 r. w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej do rozstrzygnięcia Konkurs Fotograficznego dla pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska pt. „Sekrety natury”. (Czytaj dalej...)

Przerwa w pomiarach benzenu w Częstochowie
14 listopada 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Częstochowie przy ul. Baczyńskiego 2, w dniach 14-16.11.2017 r. nastąpi przerwa w automatycznych pomiarach benzenu, spowodowana planowym wykorzystaniem urządzenia w badaniach biegłości w Krajowym Laboratorium Referencyjnym i Wzorcującym GIOŚ w Krakowie. (Czytaj dalej...)

Wizyta studentów Politechniki Częstochowskiej na stacji monitoringu powietrza przy Alei Jana Pawła II w Częstochowie
08 listopada 2016 r.

W dniu 25.10.2017 gościliśmy na terenie stacji monitoringu powietrza przy Alei Jana Pawła II w Częstochowie grupę studentów V semestru kierunku Energetyka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Wizyta odbyła się w ramach laboratorium z przedmiotu „Oddziaływanie motoryzacji na środowisko". (Czytaj dalej...)

Posiedzenie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Zawierciańskiego w Delegaturze WIOŚ w Częstochowie
08 listopada 2016 r.

Dnia 20.10.2017 w Delegaturze WIOŚ w Częstochowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Zawierciańskiego. Przed rozpoczęciem obrad nasi goście zwiedzili laboratorium, gdzie zapoznali się z nowoczesną aparaturą pomiarową oraz z metodami badań poszczególnych komponentów środowiska. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prezentacja unikalnych metod biologicznej oceny środowiska wodnego. (Czytaj dalej...)

Raport „Stan środowiska w województwie śląskim w 2016 roku”
08 listopada 2017 r.

Informuję Państwa, iż Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach opublikował raport „Stan środowiska w województwie śląskim w 2016 roku”. (Czytaj dalej...)

Bieżące dane ze stacji jakości powietrza dostępne na stronie WWW
30 października 2017 r.

Informujemy, iż awaria została usunięta i bieżące dane ze stacji jakości powietrza są już dostępne na naszej stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, w zakładce „Śląski Monitoring Powietrza”. (Czytaj dalej...)

Brak bieżących danych ze stacji jakości powietrza na stronie WWW
30 października 2017 r.

Informujemy, iż w związku z brakiem łączności pomiędzy systemem a stroną www, wystąpiła przerwa w prezentowaniu bieżących danych ze stacji jakości powietrza na naszej stronie internetowej w zakładce „Śląski Monitoring Powietrza”. Podjęte zostały działania w celu jak najszybszego usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora tlenku węgla na automatycznej stacji jakości powietrza w Zabrzu
17 października 2017 r.

Informujemy, iż na automatycznej stacji jakości powietrza w Zabrzu przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 34, wystąpiła awaria analizatora tlenku węgla. Podjęte zostały działania w celu usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Nowy sposób prezentacji prognozy jakości powietrza
17 października 2017 r.

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że od połowy października 2017 roku, nasza strona prezentująca prognozy jakości powietrza ukazuje się w nowej, bardziej dokładnej i atrakcyjniejszej wizualnie odsłonie. Poza zmianami estetycznymi dokonaliśmy pewnych ulepszeń. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Częstochowie
16 października 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Częstochowie przy ul. Baczyńskiego 2 wystąpiła awaria – brak zasilania, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora tlenku węgla na automatycznej stacji jakości powietrza w Rybniku
13 października 2017 r.

Informujemy, iż na automatycznej stacji jakości powietrza w Rybniku przy Borki 37 d, wystąpiła awaria analizatora tlenku węgla. Podjęte zostały działania w celu usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Utrudnienia w dostępie do strony www Śląskiego Monitoringu Powietrza
12 października 2017 r.

Komunikat o możliwych utrudnieniach w dostępie do strony www lub do danych prezentujących jakość powietrza w woj. śląskim. (Czytaj dalej...)

Awaria pyłomierza automatycznego PM10 na stacji jakości powietrza w Katowicach
10 października 2017 r.

Informujemy, iż na stacji jakości powietrza w Katowicach przy ul. Kossutha 6 wystąpiła awaria pyłomierza automatycznego PM10. Podjęte zostały działania w celu zdiagnozowania i usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Złotym Potoku
6 października 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Złotym Potoku wystąpiła awaria – brak zasilania, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Częstochowie
2 października 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Częstochowie przy ul. Baczyńskiego 2 wystąpiła awaria – brak zasilania, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Gliwicach
20 września 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Gliwicach przy ul. Mewy 34 wystąpiła awaria, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora benzenu na automatycznej stacji jakości powietrza w Czerwionce-Leszczyny
13 września 2017 r.

Informujemy, iż na automatycznej stacji jakości powietrza w Czerwionce-Leszczyny wystąpiła awaria analizatora benzenu. (Czytaj dalej...)

Uchwała „antysmogowa” dla województwa śląskiego już obowiązuje
6 września 2017 r.

W dniu 1 września br. weszła w życie tzw. „uchwała antysmogowa”, określająca działania mające w sposób skuteczny doprowadzić do poprawy jakości powietrza na terenie województwa śląskiego. (Czytaj dalej...)

Udział przedstawicieli Delegatury w Częstochowie w ćwiczeniach z zakresu poważnych awarii przemysłowych – Radzionków 30.08.2017
5 września 2017 r.

W dniu 30 sierpnia 2017 r. odbyły się ćwiczenia aplikacyjne i praktyczne w bazie paliw firmy TANQUID w Radzionkowie. W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. przedstawiciele TANQUID, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Miasta w Radzionkowie, Nadzoru Budowlanego, Policji, Straży Miejskiej, służb medycznych oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. WIOŚ reprezentowali pracownicy Delegatury w Częstochowie: główny specjalista ds. poważnych awarii mgr inż. Wiktor Rosicki i kierownik Działu Monitoringu mgr inż. Mariusz Ślęzański. (Czytaj dalej...)

W trosce o czyste powietrze
31 sierpnia 2017 r.

Od 1 września 2017 roku w województwie śląskim zaczną obowiązywać zapisy uchwały antysmogowej. Wszyscy użytkownicy pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe będą musieli stosować się do jej zapisów. (Czytaj dalej...)

Biuletyn informacyjny
18 sierpnia 2017 r.

Informujemy, iż ukazał się jedenasty numer biuletynu informacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora benzenu
16 sierpnia 2017 r.

Informujemy, że na stacji automatycznej w Czerwionce Leszczyny wystąpiła awaria analizatora benzenu. (Czytaj dalej...)

Spotkanie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w sprawie unijnych badań rzeki Kocinki
10 sierpnia 2017 r.

Dnia 8 sierpnia 2017 r. w siedzibie Polskiego Związku Wędkarskiego w Częstochowie odbyło się spotkanie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poświęcone prowadzonym przez nich badaniom rzeki Kocinki (dopływ Liswarty). Badania te są częścią unijnego projektu BONUS Soils2Sea mającego na celu redukcję ładunków zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego wpływających do Bałtyku poprzez wody podziemne i powierzchniowe. (Czytaj dalej...)

Zmiana godzin pracy WIOŚ w Katowicach
1 sierpnia 2017 r.

Od wtorku (1.08.2017) do piątku (04.08.2017) w związku z upałami praca Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach zostaje skrócona do godziny 14:30. (Czytaj dalej...)

Awaria pyłomierza automatycznego na stacji pomiarowej w Sosnowcu
31 lipca 2017 r.

W dniu 29.07.2017 r. na stacji pomiarowej w Sosnowcu, ul. Lubelska, wystąpiła awaria pyłomierza automatycznego. Trwają prace związane z przywróceniem prawidłowego działania urządzenia. (Czytaj dalej...)

Wyniki badań monitoringowych wód opadowych
14 lipca 2017 r.

Informujemy Państwa, iż w zakładce Monitoring środowiska/Informacje o stanie środowiska zmieszczony został raport z badań monitoringowych wód opadowych w województwie śląskim w 2016 roku. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora pyłu zawieszonego PM10 na automatycznej stacji jakości powietrza w Zabrzu
11 lipca 2017 r.

Informujemy, iż na automatycznej stacji jakości powietrza w Zabrzu przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 34 w dniu wczorajszym tj. 10.07.2017 r. wystąpiła awaria analizatora pyłu zawieszonego PM10. Podjęte zostały działania w celu usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Narada polsko-czeskiej grupy roboczej do spraw ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem
11 lipca 2017 r.

W dniach 28-30 czerwca 2017 r., w Ostrawie w Republice Czeskiej, odbyła się 25 narada polsko-czeskiej grupy roboczej do spraw ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem (grupa OPZ). Polskiej delegacji przewodniczyła Pani Agata Bucko-Serafin, Kierownik polskiej części grupy OPZ. (Czytaj dalej...)

Prace serwisowe
7 lipca 2017 r.

Informujemy, że trwają prace serwisowe na serwerach systemu monitoringu jakości powietrza, w związku z tym wystąpiła przerwa w dostępie do danych. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Katowicach
22 czerwca 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Katowicach przy ul. Kossutha 6 wystąpiła awaria, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora tlenków azotu na automatycznej stacji jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej
19 czerwca 2017 r.

Informujemy, iż na automatycznej stacji jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej przy ul Tysiąclecia 25a wystąpiła awaria analizatora tlenków azotu (NO2, NOx, NO). Podjęte zostały działania w celu usunięcia awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria urządzeń na stacjach pomiarowych jakości powietrza w Katowicach i w Zabrzu
18 czerwca 2017 r.

Ze względu na awarię stacji w Katowicach, przy ul. Kossutha oraz analizatora ozonu na stacji w Zabrzu bardzo prosimy o korzystanie z danych w zakresie jakości powietrza przekazywanych przez stację w Dąbrowie Górniczej. (Czytaj dalej...)

Wizyta uczniów SP nr7 z Czeladzi w Częstochowie
13 czerwca 2017 r.

1 czerwca br. z okazji Dnia Dziecka częstochowską Delegaturę WIOŚ odwiedzili uczniowie klasy IV d ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Czeladzi. (Czytaj dalej...)

Edukacja proekologiczna dla szkół podstawowych
13 czerwca 2017 r.

W dniu 15 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Mysłowicach oraz 22 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 7 w Czeladzi w ramach edukacji proekologicznej pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Norbert Grzechowski, przeprowadził prelekcje w formie prezentacji multimedialnej dla uczniów klas IV. (Czytaj dalej...)

Mapa z wynikami pomiarów pyłu zawieszonego PM10 na terenie województwa śląskiego, uzyskanymi ambulansem pomiarowym jakości powietrza
12 czerwca 2017 r.

Szanowni Państwo, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od wielu lat wykonuje dodatkowe pomiary jakości powietrza ambulansem pomiarowym, wyposażonym w urządzenia pomiarowego tego samego typu, jak znajdujące się w stacjach automatycznych. W ambulansie zamontowany jest również pyłomierz manualny umożliwiający określenie ilości pyłu zawieszonego PM10 lub PM2,5, jak również oznaczenie składu pyłu podczas późniejszej analityki laboratoryjnej. (Czytaj dalej...)

Awaria analizatora ozonu na stacji monitoringu jakości powietrza w Cieszynie
1 czerwca 2017 r.

Informujemy, iż w dniu 31.05.2017 r. wystąpiła awaria analizatora ozonu na stacji automatycznej monitoringu jakości powietrza w Cieszynie przy ulicy Mickiewicza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Wizyta Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Częstochowskiego na stacji monitoringu powietrza w Złotym Potoku
31 maja 2017 r.

Dnia 30 maja br. na stacji monitoringu powietrza w Złotym Potoku miała miejsce wizyta przedstawicieli Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Częstochowskiego. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej jakości powietrza w Częstochowie
29 maja 2017 r.

Informujemy, iż na stacji w Częstochowie przy ul. Baczyńskiego wystąpiła awaria, stąd nie ma możliwości prezentowania danych dot. jakości powietrza. Prowadzone są prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. (Czytaj dalej...)

Awaria urządzenia automatycznego do pomiaru pyłu zawieszonego PM10 na stacji w Zabrzu
24 maja 2017 r.

Informujemy, iż na stacji automatycznej do pomiarów jakości powietrza zlokalizowanej w Zabrzu przy ul. M. Curie-Skłodowskiej nastąpiła awarii urządzenia do pomiaru pyłu zawieszonego PM10, w związku z tym w dniu 23.05.2017 r. od godz. 14.00 na naszej stronie internetowej wystąpił brak danych z przedmiotowego urządzenia. (Czytaj dalej...)

„Podsumowanie wyników badań monitoringowych pól elektromagnetycznych, prowadzonych w trzech trzyletnich cyklach, obejmujących lata 2008-2016”
23 maja 2017 r.

W związku z zakończeniem w 2016 roku trzeciego trzyletniego cyklu pomiarowego pól elektromagnetycznych w środowisku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach opracował „Podsumowanie wyników badań monitoringowych pól elektromagnetycznych, prowadzonych w trzech trzyletnich cyklach, obejmujących lata 2008-2016”. (Czytaj dalej...)

Przerwa w dostawie prądu w Katowicach
23 maja 2017 r.

Informujemy, że w dniu 25 maja 2017 roku w godzinach od 8:00 do 12:00 w Katowicach nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej. (Czytaj dalej...)

Edukacja ekologiczna uczniów SP nr 6 w Zawierciu
23 maja 2017 r.

27 kwietnia 2017r. uczniowie klasy 5a ze Szkoły Podstawowej w Zawierciu odwiedzili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - Delegatura w Częstochowie. (Czytaj dalej...)

Najmłodsi inspektorzy ochrony środowiska
23 maja 2017 r.

9 i 10 maja br. częstochowską Delegaturę Wojewódzkiego Inspektorat Ochrony Środowiska odwiedzili uczniowie klas 2, 3a i 3b z Prywatnej Lingwistycznej Szkoły Podstawowej w Częstochowie. (Czytaj dalej...)

Prace drogowo-budowlane w pobliżu stacji jakości powietrza w Gliwicach przy ul. Mewy
17 maja 2017 r.

Z uwagi na prowadzone prace drogowo-budowlane w pobliżu stacji jakości powietrza w Gliwicach przy ul. Mewy, mogą występować okresowe, podwyższone stężenia zarówno zanieczyszczeń pyłowych jak i gazowych na w/w stacji. (Czytaj dalej...)

Awaria stacji pomiarowej w Rybniku
12 maja 2017 r.

Informujemy, że przerwa prezentacji danych ze stacji pomiarowej w Rybniku spowodowana była awarią zasilania. (Czytaj dalej...)

Przerwa w dostawie energii elektrycznej w Delegaturze WIOŚ w Bielsku-Białej
5 maja 2017 r.

Informujemy, że w dniu 8 maja 2017 r. w godzinach 8.00 do 15.00 w Delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bielsku- Białej w związku z przewidywaną przerwą w dostawie energii elektrycznej nie będą przyjmowani interesanci oraz nie będą działały telefony. (Czytaj dalej...)

Ćwiczenia zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego w PPG Polifarbie Cieszyn S.A.
4 maja 2017 r.

25 kwietnia 2017 r. przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Delegatury w Bielsku-Białej brał udział w ćwiczeniach sprawdzających założenia zewnętrznego planu operacyjno ratowniczego, opracowanego dla zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej PPG Polifarb Cieszyn S.A. (Czytaj dalej...)

Piętnasta roczna ocena jakości powietrza w województwie śląskim, obejmująca 2016 rok
28 kwietnia 2017 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska w Katowicach w dniu 28.04.2016 roku przekazał Marszałkowi Województwa Śląskiego „Piętnastą roczną ocenę jakości powietrza w województwie śląskim, obejmującą 2016 rok”. (Czytaj dalej...)

WIOŚ w Katowicach w dniach 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia będzie nieczynny
24 kwietnia 2017 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, zgodnie z zarządzeniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w dniach 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia będzie nieczynny. (Czytaj dalej...)

Przegląd analizatora rtęci
19 kwietnia 2017 r.

Informujemy, iż w dniach 19 i 20 kwietnia 2017 roku, ze względu na okresowy przegląd analizatora rtęci na stacji automatycznej monitoringu jakości powietrza w Złotym Potoku, wystąpi brak danych. (Czytaj dalej...)

Sprawa porzuconej instalacji i odpadów na terenie Katowic, dzielnicy Szopienice – spotkanie w siedzibie WIOŚ w Katowicach w dniu 3.03.2017 r.
11 kwietnia 2017 r.

Sprawa odpadów porzuconych przez firmę EKO-SZOP Sp. z o.o. w Katowicach na terenach przy ul. Woźniaka w Katowicach jest przedmiotem zainteresowania Wydziału Inspekcji WIOŚ w Katowicach od 2014r. do dnia dzisiejszego sprawa ta nie została rozwiązana. W związku z faktem, że na terenach poprzemysłowych w Katowicach Szopienicach nadal zalegają znaczne ilości odpadów niebezpiecznych, Pan Tadeusz Sadowski - Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach, w dniu 3 marca 2017r. zorganizował spotkanie w tej sprawie. Celem spotkania było ustalenia możliwości bezpiecznego oczyszczenia terenu poprzemysłowego. (Czytaj dalej...)

Udział pracownika częstochowskiej Delegatury WIOŚ w konferencji pt. "Smog - Samorząd wobec zagrożeń pochodzących z niskiej emisji"
7 kwietnia 2017 r.

Dnia 5 kwietnia 2017 r. w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się konferencja "Smog - Samorząd wobec zagrożeń pochodzących z niskiej emisji". Podczas zostały zaprezentowane możliwości kompleksowego działania na rzecz ochrony powietrza oraz ich uwarunkowania wynikające z przepisów prawa - w tym uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. (Czytaj dalej...)

Prace budowlane w pobliżu stacji jakości powietrza w Katowicach przy ul. Kossutha
6 kwietnia 2017 r.

Z uwagi na prowadzone prace budowlane w pobliżu stacji jakości powietrza w Katowicach przy ul. Kossutha, mogą występować okresowe, podwyższone stężenia zarówno zanieczyszczeń pyłowych jak i gazowych na w/w stacji. (Czytaj dalej...)

Przerwa w dostawie prądu w Zabrzu
4 kwietnia 2017 r.

Informujemy, że zgodnie z otrzymaną informacją, w dniu 5 kwietnia 2017 roku w godzinach 8:00 do 12:00 w Zabrzu nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej. (Czytaj dalej...)

Spotkanie polsko – czeskiej Grupy Roboczej ds. jakości powietrza w rejonach przygranicznych
30 marca 2017 r.

W dniu 22 marca 2017 roku we Wrocławiu odbyło się X spotkanie polsko – czeskiej Grupy Roboczej ds. jakości powietrza w rejonach przygranicznych. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczyli przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska, Urzędów Marszałkowskich Województwa Śląskiego, Małopolskiego, Dolnośląskiego, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, WIOŚ we Wrocławiu, Opolu i Katowicach. Ze strony czeskiej w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele administracji państwowej i jednostek naukowo-badawczych. (Czytaj dalej...)

Główny Inspektor Ochrony Środowiska gościł w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach
23 marca 2017 r.

W dniach 7 i 8 marca 2017 roku Główny Inspektor Ochrony Środowiska minister Marek Haliniak wraz z towarzyszącym mu Leszkiem Karskim dyrektorem Departamentu Strategii i Komunikacji w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska przebywali z roboczą wizytą w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Katowicach. Celem wizyty było zapoznanie się na miejscu ze skalą problemów związanych z likwidacją tak zwanych „bomb ekologicznych” zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. (Czytaj dalej...)

Awaria pyłomierza w Godowie
16 marca 2017 r.

Ze względu na poważną awarię urządzenia do manualnego pomiaru pyłu zawieszonego PM10 w Godowie i konieczność jego serwisowania u producenta poza granicami kraju, wystąpiła dłuższa przerwa w pracy przedmiotowego urządzenia. (Czytaj dalej...)

Wizyta studentów Politechniki Częstochowskiej w Delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Częstochowie
16 marca 2017 r.

Dnia 15.03.2017 w Delegaturze WIOŚ w Częstochowie miała miejsce wizyta studentów Politechniki Częstochowskiej, studiujących na II roku kierunku “Inżynieria Środowiska”. (Czytaj dalej...)

Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 w Delegaturze WIOŚ w Częstochowie
16 marca 2017 r.

Dnia 16 lutego 2017 roku odwiedziła nas grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Jerzego Dudy – Gracza w Częstochowie. Nasi młodzi goście zapoznali się z funkcjonowaniem WIOŚ Katowice oraz podstawowymi problemami ochrony środowiska w Polsce i na świecie. (Czytaj dalej...)

Brak zasilania elektrycznego stacji monitoringu jakości powietrza w Czerwionce-Leszczyny
3 marca 2017 r.

Informujemy, że w związku z pracami elektrycznymi prowadzonymi przez MOSiR Czerwionka-Leszczyny na boisku klubu sportowego "Płomień Czuchów" wystąpił brak zasilania na stacji monitoringu jakości powietrza. (Czytaj dalej...)

Informacja dotycząca pomiarów pyłu zawieszonego PM2,5 w województwie śląskim oraz metodyki pomiarów manualnych
2 marca 2016 r.

W związku z bardzo licznymi pytaniami kierowanymi do WIOŚ w Katowicach w sprawie uruchomienia kolejnych stanowisk pomiarowych pyłu zawieszonego PM2,5 oraz braku na bieżąco danych z pomiarów manualnych przekazujemy poniższe wyjaśnienia. (Czytaj dalej...)

Archiwum aktualności i komunikatów
Ryzyko przekroczenia i przekroczenie poziomów alarmowych w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu z dnia 19 lutego 2018 roku (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl