Zanieczyszczenie rowu melioracyjnego w Twardorzeczce
12 maja 2020 r.

W związku z zawiadomieniem o zanieczyszczeniach w rowie melioracyjnym w miejscowości Twardorzeczka, które wpłynęło do Inspektoratu 7 maja 2020 r., następnego dnia inspektorzy z bielskiej Delegatury WIOŚ wspólnie ze strażakami z PSP Żywiec przeprowadzili oględziny terenu.

W momencie oględzin nie stwierdzono śladów zanieczyszczenia w wodach rowu – woda była klarowna, bez zapachu. Z uwagi na wątpliwości co do rzeczywistej jakości wody inspektorzy pobrali do badań próby. Zgodnie z informacją pozyskaną od PSP Żywiec obecna na miejscu zdarzenia 7 maja br. Policja podejrzewa, że przyczyną zanieczyszczenia było wylanie ścieków z beczkowozu w odległości ok. 200 m powyżej miejsca, gdzie założone zostały zastawki ze słomy. Ścieki były w kolorze mlecznym, pieniące się. Zanieczyszczenie w dość krótkim czasie ustało.

Pracownicy Delegatury w Częstochowie zapoznali ich z wyposażeniem stacji oraz poinformowali o prezentacji wyników badań w systemie on-line na stronie internetowej WIOŚ Katowice.

Jak wynika z informacji otrzymanych od dowódcy PSP Żywiec 11 maja br. strażacy przeprowadzili kolejne oględziny miejsca zdarzenia. W chwili rozpoznania w rowie melioracyjnym nie było wody, w związku z tym strażackie zastawki zostały usunięte, a teren został przekazany gminie.

Zdjęcie

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Małgorzata Zielonka
Infomację zamieścił: Jacek Uryga
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 9 maja 2020 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl