Kolejne odpady porzucone w powiecie cieszyńskim
4 marca 2020 r.

3 marca 2020 r. inspektorzy z Delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej otrzymali zgłoszenie o odkryciu odpadów porzuconych w miejscowości Cisownica na terenie należącym do osoby fizycznej.

Oględziny przeprowadzone w obecności Policji oraz pracowników Urzędu Gminy Goleszów wykazały, że na miejscu znajdują się odpady ciekłe, zgromadzone w trzynastu metalowych beczkach o pojemności 20-30 l. Dziewięć z porzuconych beczek było pełnych, natomiast cztery wypełnione były w minimalnym stopniu. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez Straż Pożarną, a biegły z zakresu ochrony środowiska pobrał z beczek próbki substancji o nieznanym pochodzeniu. Inspektorzy WIOŚ przesłuchali także właścicielkę nieruchomości oraz przygotowują wystąpienie do Wójta Gminy Goleszów o podjęcie działań w celu usunięcia odpadów. Wydanie decyzji, o której mowa w art. 26 ustawy o odpadach, nakazującej usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich magazynowania lub podjęcie działań w trybie art. 26 a jest bowiem wyłączną kompetencją władz samorządowych.

Ważne

Zjawisko porzucania odpadów w ostatnich latach przybiera na sile i najczęściej jest wynikiem działalności przestępczej. Odpowiedzią na nie, są zmiany w przepisach prawa, między innymi dotyczące zmiany organizacji inspekcji ochrony środowiska i powstania grupy interwencyjno – wyjazdowej. Pamiętając o kilku zasadach, można przyczynić się do walki z tymi, którzy narażają nasze zdrowie i życie oraz niszczą środowisko, w którym żyjemy.

  • Uważaj z kim podpisujesz umowę na wynajem obiektu lub terenu. Koniecznie sprawdź kontrahenta, ponieważ konsekwencje nielegalnego porzucenia odpadów mogą dotknąć także Ciebie, jako właściciela terenu!
  • Pamiętaj, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą odpowiadasz za wytworzone przez siebie odpady! Sprawdzaj komu je oddajesz - najlepiej w Bazie Danych o Odpadach (BDO).
  • Jeśli widzisz podejrzany transport, niepokoi Cię wzmożony ruch samochodów ciężarowych lub wyładowywanie dziwnych towarów w sąsiedztwie – zawiadom Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach - zadzwoń na czynny całą dobę telefon alarmowy pod numer 539 344 130

Zdjęcie Zdjęcie

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Małgorzata Zielonka
Infomację zamieścił: Jacek Uryga
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 9 maja 2020 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl