Pożar odpadów w Bytomiu
29 października 2019 r.

26 października 2019 r. w godzinach popołudniowych dyżurni inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach uzyskali informację o pożarze odpadów na terenie dawnej Fabryki Ceramiki Budowlanej Jopek przy ul. Władysława Łokietka 10 w Bytomiu i udali się na miejsce zdarzenia, w celu przeprowadzenia oględzin.

Zdjęcie Zdjęcie

Jak wynika z informacji uzyskanych z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Bytomiu pożarem objęty był obszar o wymiarach 50 m x 30 m i wysokości 6 m. Paliły się zbelowane w pryzmach, zgromadzone pod otwartą wiatą, ubrania. Ogień został opanowany około godziny 19:00, natomiast akcja dogaszania tekstyliów (przemieszczanie zapożarowanych beli, przelewanie wodą), prowadzona była jeszcze w poniedziałek 28 października br. Inspektorzy WIOŚ w Katowicach brali udział w działaniach PSP także w niedzielę i poniedziałek. W toku prowadzonych czynności zebrali materiał dowodowy w postaci dokumentacji zdjęciowej oraz informacji o podmiocie odpowiedzialnym za gromadzenie odpadów na tym terenie. Jak się okazało firma, działająca bez wymaganego prawem pozwolenia, zgromadziła na objętym pożarem terenie: sprasowane ubrania, przemiał z tworzywa sztucznego, granulat z tworzywa sztucznego, opakowania wypełnione styropianem.

Zdjęcie Zdjęcie

Podczas całej akcji gaśniczej, unoszący się dym był badany przez Jednostkę Ratownictwa Chemicznego w Katowicach. Badania powietrza w rejonie narażonym na działanie gazów pożarowych, nie wykazały stężeń substancji niebezpiecznych powyżej poziomu oznaczalności sprzętu.

Zdjęcie Zdjęcie

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Małgorzata Zielonka
Infomację zamieścił: Jacek Uryga
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 9 maja 2020 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl