Wizyta uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska - Delegatura w Częstochowie
16 maja 2019 r.

15 kwietnia 2019 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej odwiedzili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - Delegatura w Częstochowie. Okazją do wizyty był przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi.

Na wstępie kierownik Delegatury Robert Rogulski powitał gości, a następnie zapoznał uczniów ze specyfiką pracy Inspektoratu. Szczególną uwagę zwrócił na problemy z nielegalną gospodarką odpadami.

Z kolei pracownik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach – Mariusz Ślęzański przeprowadził prelekcję połączoną z pokazem multimedialnym na temat badań stanu poszczególnych elementów środowiska naturalnego.

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratorium. W pracownia biologicznej zapoznali się ze sprzętem używanym do badań, a ponadto zobaczyli pod mikroskopem bogate życie toczące się w kropli wody z rzeki oraz obejrzeli preparaty zwierząt wskaźnikowych stanu czystości wód powierzchniowych.

Duże zainteresowanie wzbudziła pracownia analiz chemicznych, gdzie uczniowie obejrzeli sprzęt służący do badań, a następnie pod opieką pracownika laboratorium, ale samodzielnie zbadali odczyn przywiezionych przez siebie próbek wody oraz wykonali barwne reakcje chemiczne.

Duże wrażenie wywarły na uczniach zanieczyszczone pyłem filtry po badaniu powietrza pyłomierzem manualnym. Była to dla nich praktyczna ilustracja znanego im do tej pory tylko z mediów pojęcia „smog”.

Mamy nadzieję, że nasi goście zostaną sojusznikami WIOŚ i wesprą na ile mogą nasze codzienne starania o czyste środowisko - także dla nich.

Zdjęcie Zdjęcie

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Andrzej Szczygieł - Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach
Infomację zamieścił: Agnieszka Zasadzień
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 9 maja 2020 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl