Zanieczyszczenie stawu Żabie Doły
23 kwietnia 2019 r.

W Wielką Sobotę 20 kwietnia 2019 r. zgłoszono zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi Stawu 804 Łąka na terenie Zespołu Krajobrazowo-Przyrodniczego Żabie Doły na granicy Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich.

Zanieczyszczenie rozciągało się na długości do ok. 200 m wzdłuż grobli. Na powierzchni wody widoczny był film charakterystyczny dla substancji ropopochodnych. Prawdopodobnym źródłem zanieczyszczenia były 2 kanistry po olejach, znalezione na grobli pomiędzy stawami. Straż pożarna zidentyfikowała obszar zanieczyszczenia i zabezpieczyła go rękawem sorpcyjnym, stosując jednocześnie środek służący do rozbijania cząsteczek oleju.

W czasie interwencji pobrano 2 próbki wody w celu zbadania stężenia substancji ropopochodnych. Na miejscu zmierzono odczyn wody oraz zawartość tlenu w wodzie, oba parametry mieściły się w normach.

Zdjęcie Zdjęcie

Zdjęcie Zdjęcie

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Mariola Greń
Infomację zamieścił: Agnieszka Zasadzień
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 9 maja 2020 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl