W trosce o czyste powietrze
31 sierpnia 2017 r.

Od 1 września 2017 roku w województwie śląskim zaczną obowiązywać zapisy uchwały antysmogowej. Wszyscy użytkownicy pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe będą musieli stosować się do jej zapisów.

7 kwietnia br. czterdziestu jeden radnych Sejmiku Wojewódzkiego jednogłośnie przyjęło uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. Głównym celem przyjętych rozwiązań jest poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Dokument wchodzi w życie 1 września 2017 roku. Od tego dnia obowiązuje zakaz spalania węgla brunatnego, mułu, flotu i mokrego drewna. To właśnie te paliwa generują największe emisje zanieczyszczeń, szczególnie w zakresie emisji pyłów i rakotwórczego benzo(a)piranu. Uchwała obowiązywać będzie wszystkich dotychczasowych użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe, a także te osoby które po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Według przyjętych przepisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5.

Szczegółowe informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na stronie powietrze.slaskie.pl przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa dla Śląskiego! Dotyczy Cię, jeśli ogrzewasz swój dom paliwami stałymi, jak węgiel, drewno, pellet! Sprawdź jakiego kotła używasz!

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Małgorzata Zielonka
Infomację zamieścił: Agnieszka Zasadzień
Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu alarmowego i poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 18 2021 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl