Aplikacja mobilna GIOŚ „Jakość powietrza w Polsce”
30 grudnia 2016 r.

Aplikacja mobilna na telefony komórkowe pn. „Jakość powietrza w Polsce” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app) została finalistą konkursu Akademii Zarządzania Instytucjami Publicznymi 2016 za wdrażanie dobrej praktyki w zakresie projektowania usług uwzględniających potrzeby obywateli oraz finalistą konkursu Dobry Wzór 2016 zorganizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Aplikacja uruchomiona została w grudniu 2015 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i dostępna jest za darmo w sklepie Google Play na smartfony z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.evertop.jakoscpowietrzawpolsce) oraz w sklepie Apple Store na smartfony z systemem iOS (https://itunes.apple.com/pl/app/jakosc-powietrza-w-polsce/id1072036124?l=pl&mt=8).

W aplikacji dostępne są bieżące dane z ok. 160 automatycznych stacji monitoringu jakości powietrza, w tym z 18 stacji z terenu województwa śląskiego. Jakość powietrza jest prezentowana w aplikacji w sposób kolorystyczny tzw. indeksem jakości powietrza, gdzie kolor: ciemnozielony to bardzo dobra jakość powietrza, zielony - dobra, żółty - umiarkowana, pomarańczowy - dostateczna, czerwony - zła, brązowy - bardzo zła jakość powietrza. Dla poszczególnych zanieczyszczeń podawane są również poziomy stężeń oraz wykresy obrazujące zmiany wielkości stężeń w ciągu 1 lub 3 dób. Lokalizację poszczególnych stacji można zobaczyć na mapie, stanowiącej jeden z elementów aplikacji.

Obecnie trwają prace nad udostepnieniem aplikacji na telefony z systemem Windows (aplikacja będzie dostępna w sklepie za darmo do pobrania w styczniu 2017 r.).

Zapraszamy Państwa do korzystania z przedmiotowej aplikacji, umożliwiającej bardzo szybkie pozyskanie danych o stanie jakości powietrza i stanowiącej kolejne źródło danych w tym zakresie, poza danymi prezentowanymi na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach.

Zdjęcie Zdjęcie

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Andrzej Szczygieł
Infomację zamieścił: Agnieszka Zasadzień
Ryzyko przekroczenia i przekroczenie poziomów alarmowych w powietrzu

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla ozonu w powietrzu z dnia 19 sierpnia 2018 roku (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl