Regionalny System Ostrzegania (RSO) na telefonach komórkowych
2 września 2016 r.

Zachęcamy Państwa do pobrania aplikacji na telefony komórkowe, w ramach której otrzymacie Państwo między innymi powiadomienie o zagrożeniach związanych z wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) od bardzo wielu lat współpracuje z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), które przekazuje społeczeństwu powiadomienia o różnych zagrożeniach i jednym z nich są właśnie przekroczenia poziomów informowania, i stanów alarmowych dla niektórych substancji w powietrzu. Po przekazaniu przez WIOŚ w Katowicach do WCZK powiadomienia o tym zagrożeniu jest ono włączane w system RSO i osoby posiadające aplikacje otrzymują takie powiadomienie na swoim telefonie komórkowym.

I. Instalacja programu RSO (Regionalny System Ostrzegania) na telefonach komórkowych pracujących pod kontrolą systemu Android, Windows Phone oraz iOS

  • 1. Uruchomić w smartfonie połączenie z siecią Internet (uaktywniona funkcja transmisji danych).
  • 2. Uruchomić aplikację Google PLAY/MarketPlace/AppStore.
  • 3. Wyszukać w aplikacji Google PLAY/MarketPlace/AppStore program o nazwie RSO lub Regionalny System Ostrzegania (pobranie programu jest bezpłatne).
  • 4. Zainstalować program RSO wyrażając zgodę na otrzymywanie powiadomień „Push”.
  • 5. Uruchomić program RSO i w ustawieniach wybrać województwo, z którego mają być przekazywane komunikaty.
  • Uwaga. Do prawidłowej pracy i bieżącej aktualizacji komunikatów po stronie użytkownika mobilnej aplikacji RSO wymagane jest połączenie z siecią Internet.

II. Informacje ogólne o systemie RSO

Powiadomienie o ryzyku przekroczenia i przekroczeniu poziomu informowania lub poziomu alarmowego zanieczyszczeń w powietrzu

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 3 marca 2021 r. (Czytaj dalej...)

www.obywatel.gov.pl